A gyógyszerforgalmazás zárt láncában a minőségbiztosítás legfontosabb szempontja a mindvégig megfelelő hőmérséklet biztosítása, ami nem kis kihívást jelent napjainkban.
Változnak a szállítandó gyógyszerek
A kémiai gyógyszerek helyett egyre nagyobb arányt képviselnek a biológiai és biohasonló gyógyszerek a gyógyszeriparban. A jelenleg fejlesztés alatt álló új gyógyszerek több mint 50 százaléka biológiai készítmény. Az USA-ban 2010 után forgalomba hozatali engedélyt kapott termékeknek 28%-a, az Európai Unióban pedig minden harmadik új gyógyszer biotechnológiai eredetű.
A kiírásra minden szakképesítéssel rendelkező, Magyarországon tevékenységet folytató gyógyszerész, szakgyógyszerész benyújthatja a jelentkezését.
A 2024. július 29-ével megnyíló Richter Érdemérem Díj pályázat célja, hogy elismerje az egészségügyi szektorban kulcsszerepet betöltő szakemberek munkáját, és támogatást nyújtson számukra olyan jó gyakorlatok, innovatív elképzelések megvalósításához, amelyek elősegítik a gyógyszerészi hivatás hatékonyságának növelését, a gyógyszerész szakma modernizációját és ezáltal a betegek életminőségének javításához - hívták fel a figyelmet a lehetőségre közleményben.
Egyes betegeknél még a fertőzés után 2-3 évvel is észlelhető pszichiátriai probléma és a kognitív funkciók romlása.
A The Lancet Psychiatry folyóiratban július 31-én jelent meg a University of Oxford kutatóinak cikke, amelyben kimutatták, hogy a COVID-19 fertőzéssel kórházba került betegek közül sokaknak még két-három évvel a fertőzés után is vannak kognitív és pszichiátriai problémái.
Segítség az alvászavarokra és kockázat a mindennapokban!
A melatonin az alvási ciklust irányító hormon, melyet a tobozmirigy termel, és kiválasztását a sötétség-világosság változása szabályozza. Hozzájárul az elálmosodáshoz, hiányában alvászavar alakulhat ki. Elválasztásában az időzóna-változással járó utazások is szerepet játszanak. Alkalmazása egyre gyakoribb, mert úgy gondolják, kevesebb a mellékhatása, mint az altatóké.
Melatonint tartalmazó gyógyszerkészítmények
Már nem a gyógyszertárakban, hanem a magánegészségügyben költik el a legtöbb pénzt a tagok – írja a Bank360.hu elemzése.
A szolgáltatási kiadások listáját az egészségpénztárak 25 évvel ezelőtti indulása óta a gyógyszervásárlások vezették. A legtöbb pénzt a patikákban hagyták a tagok, bár fokozatosan zárkózott fel értékben a „társadalombiztosítási ellátás keretében igénybe vehető egészségügyi szolgáltatások kiegészítése, helyettesítése” kategória, vagyis a magánorvosi ellátás.
Szakértők szerint az étrend-kiegészítők és a gyógyszerek közötti kölcsönhatás különböző mechanizmusokon, többek között farmakokinetikán és farmakodinamikán keresztül történik – írja a Magyar Hírlap.